Kaip prižiūrėti sausą odą

Tikriausiai visi žinome, kad oda – pats didžiausias mūsų kūno organas, kurio plotas sudaro apie 1,8 m2. Oda gali sverti iki 16 kg. Oda mums labai svarbi. Ji užtikrina lytėjimo, šilumos palaikymo, skausmo jutimo ir apsauginę funkcijas. Kaip nei vienas kitas organas, oda papasakoja visą tiesą apie mūsų sveikatos būklę. Sveika, tačiau netinkamai prižiūrima oda, gali sukelti rimtų problemų. Dažniausiai odos ligomis suserga tie žmonės, kurių oda linkusi sausėti. Du trečdaliai vaikų, jaunesnių nei 10 metų, ir beveik visi vyresni nei 60 metų žmonės skundžiasi odos sausumu. Įdomu tai, kad 25-50 metų amžiaus moteris odos sausumas vargina daug dažniau nei vyrus. Sausa oda – ne tik nemalonus kosmetinis defektas. Išsausėjus odai, sutrinka pagrindinė apsauginė odos funkcija.

Kodėl oda sausėja?

Odos sausumą lemia daugelis faktorių. Visų pirma – vidiniai veiksniai: genetiniai, natūralus odos senėjimas, organizmo skysčių stoka, hormonų disbalansas, ligos ir pan. Ne mažesnį poveikį turi ir išoriniai veiksniai: vėjas ir šaltis, saulė ir pakitęs odos drėgnumas, cheminiai dirgikliai, esantys higienos priemonėse, perdozuota odos higiena, dažnas maudymasis ir prausimasis kietu vandeniu, karštu vandeniu, odos trynimas šiurkščiu rankšluosčiu ir kita. Sveikame paviršiniame raginiame odos sluoksnyje yra 15-30 proc. vandens. Jei jame vandens yra mažiau nei 10 proc., oda sausėja. Odos tipas ir išvaizda daugiausiai priklauso nuo lipidų ir baltymų, gaminamų ir išskiriamų paviršiniame ir viduriniame odos sluoksniuose. Pakitus riebalų sudėčiai ar netekęs drėgmės, odos paviršius praranda tamprumą, gali atsirasti odos uždegimo požymių, niežėjimas.

Kaip išpildyti slapčiausius odos troškimus?

Kad oda būtų sveika, elastinga, graži, ją reikia tinkamai prižiūrėti ir tai daryti reguliariai. Keletas patarimų, kaip prižiūrėti sausą odą:

  • Atsisakykite visų odą dirginančių priemonių ir šarminės reakcijos muilo. Tokį muilą galite pakeisti prausikliais, kurių sudėtyje yra lipidų.
  • Atidžiai skaitykite prausiklių, kremų ir kitų priemonių sudėtį – kuo daugiau sudedamųjų dalių, tuo didesnė tikimybė suerzinti odą.
  • Nesiprauskite karštu vandeniu.
  • Odą nusausinkite netrinant, švelniai prispaudžiant minkštu rankšluosčiu.
  • Nusiprausę odą ištepkite emolientais. Emolientai - tai bekvapiai, lengvai susigeriantys į odą, gydomųjų medžiagų, dažų ir kvapų neturintys kremai, tepalai, kurių pagrindinė sudedamoji dalis – riebalai. Svarbu, kad emolientų sudėtyje nebūtų lanolino, sukeliančio alergiją.
  • Dar drėgną odą tepkite natūraliais aliejais, kurių sudėtyje nėra jokių konservantų, dažiklių ar kvapiųjų medžiagų.

Ir svarbiausia – mylėkime save!  Tiek nedaug tereikia, kad būtumėm laimingesni  

Informacija parengta pagal profesorės G. Balevičienės paskaitą „Sausa oda ir jos priežiūra“.